Çin, İran’dan ithalat yapanlar için özel kredi kanalı kuracak

PiyasaEndeksi.com - Çin, İran'dan ithalat yapanlar için özel kredi kanalı kuracak

Çin, İran’dan ürün ithal edecek iş insanları için özel bir kredi kanalı kuracak

Çin-İran Ortak Ekonomi Komisyonu toplantısına katılmak üzere Pekin’de bulunan İran Ekonomi ve Maliye Bakanı Ferhad Dejpesend, İran devlet medyasında yer alan açıklamalarına göre, İran’dan ürün ithal edecek Çin devleti vatandaşlarına Pekin yönetimi tarafından özel bir kredi kanalı kurulacak olduğunu ifade ederek, söz konusu bu kredi kanalının İran’dan ürün ithalini teşvik edici bir unsur ve İran ekonomisi için ise önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Çin Genel Gümrük İdaresi verilerine göre;

  • Ocak 2018’de 3,83 milyar dolar olan Çin ile İran arasındaki ticaret hacmi, Ocak 2019’da %54’lük düşüşle 1,73 milyar dolar seviyesine geriledi.
  • Ocak 2018’de 1,73 milyar dolar değerinde olan Çin’in İran’a ihracatı, Ocak 2019’da %58’lik düşüşle 722 milyon dolar seviyesine geriledi.
  • Ocak 2018’de 2,1 milyar dolar olan Çin’in İran’dan ithalatı, %51’lik düşüşle Ocak 2019’da 1,01 milyar dolar seviyesine geriledi.

 

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
shares
LATEST NEWS
PiyasaEndeksi.com - Anlaşmasız Brexit, İspanya ekonomisine pahalıya malolacak
Anlaşmasız Brexit, İspanya ekonomisine pahalıya malolacak

İspanya Merkez Bankası, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında gerçekleşmesi muhtemel "anlaşmasız Brexit" senaryosunun İspanya ekonomisini önümüzdeki 5 yılda 9,5...