Anlaşmasız Brexit, İspanya ekonomisine pahalıya malolacak

PiyasaEndeksi.com - Anlaşmasız Brexit, İspanya ekonomisine pahalıya malolacak

İspanya Merkez Bankası, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında gerçekleşmesi muhtemel “anlaşmasız Brexit” senaryosunun İspanya ekonomisini önümüzdeki 5 yılda 9,5 milyar eurodan fazla zarara uğratacağı açıklamasında bulundu

İspanya Merkez Bankası tarafından “Brexit, durum değerlendirmesi ve perspektifler” başlığıyla hazırlanan raporda, ihtimal dahilindeki Brexit senaryolarına ait sonuçların, ülke ekonomisi üzerindeki etkileri ele alındı. Raporda, Brexit’in her türlü koşulda, İspanya ekonomisine etkisinin “kayda değer olacağı, ancak ölçüsüz durumun beklenmediği” ifadesine yer verildi.

Anlaşmasız Brexit senaryosunun gerçekleşmesi halinde ise, İspanya’nın ekonomik büyüme rakamlarının önümüzdeki 5 yıl içinde %0,82 seviyesine gerileyeceği belirtilen raporda, bunun da yıllık Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH)’da 1 ila 2 puanlık düşüşün gerçekleşmesi anlamına geldiğine işaret edildi.

Avrupa Birliği (AB) ile İngiltere arasında gerçekleşmesi muhtemel anlaşmasız Brexit’in, İspanya ekonomisi üzerindeki toplam etkisinin %70’inin doğrudan ikili ticari ilişkilerde, %30’unun ise diğer AB ülkelerindeki ticari ortaklıklarda yaşanacağı kaydedilen raporda, bu koşullarda önümüzdeki 5 yıl içinde İspanya’nın ihracatında %2,6’lık ve ithalatında %1,78’lik bir kayıp yaşanacağı öngörüsüne yer verildi.

Diğer yandan, İspanya İşverenler Örgütleri Konfederasyonu (CEOE) ve KPMG danışmanlık şirketinin ortaklaşa hazırladığı “2019 İspanya Perspektifleri Raporu”nda, İspanyol iş insanlarının %48’i tarafından, ülke ekonomisinin 2019 yılında kötüye gideceği öngörüsünde bulunulması kayda değer bir ayrıntı olarak dikkat çekti.

Brexit, İtalya siyasetinde yaşanan belirsizlikler, Çin yatırımlarında duraksamaların yaşanması ve Almanya ekonomisindeki düşük seviyede seyreden büyüme oranları, iş insanlarının ülke ekonomisine dair olumsuz öngörülerde bulunmalarının temel sebepleri olarak gösterildi.

avatar
  Haberdar olun  
Haberdar et
shares
LATEST NEWS
Trump Alman bankasından 2 milyar dolar kredi çekmiş

- ABD Başkanı Donald Trump'ın, emlak işi yaptığı dönemde mal varlığını fazla göstererek Deutsche Banktan 2 milyar dolar kredi çektiği...